Svět pod hladinou (2): Jak se ryby přizpůsobily životu pod vodou?
Není voda jako voda
Vodní prostředí není jednotné. Ve skutečnosti je plné různorodých podmínek, kterým rybí tělo musí čelit, aby zde dokázalo přežít. Mezi ty zásadní patří například:
-
Salinita: Salinita neboli slanost udává podíl minerálních látek rozpuštěných v roztoku. Některé druhy milují slané mořské vody, zatímco jiné dávají přednost sladkovodnímu prostředí.
-
Teplota: Ačkoliv ryby dokáží regulovat svou tělesnou teplotu, vody, které obývají, si vybírají hlavně podle jejích teplotních podmínek. Je to pro ně naprosto zásadní, jelikož teplota okolního prostředí přímo ovlivňuje jejich metabolismus.
-
Obsah kyslíku: Zatímco některé ryby disponují výkonnými žábrami, které jim umožňují extrahovat kyslík přímo z vody, jiné se spoléhají na svůj plynový měchýř. Díky němu se mohou zabydlet i ve stojatých vodách.
-
Proud: Silné proudy v řekách a mořích jsou pro statné ryby skvělým zdrojem potravy, ale pro ty menší mohou představovat riskantní prostředí.
-
pH: V každém vodním ekosystému najdeme vodu s jinou hodnotou pH. Některé druhy upřednostňují stabilní prostředí, zatímco jiné jsou schopné přizpůsobit se i proměnlivějším podmínkám.
Více o článku se dozvíte ZDE.
Komentáře