Spolehliví partneři v životě i ve firmě. Hradecké delikatesy & manželé Petra a David Kilingrovi
Ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové vám ve spolupráci s Regionální Agrární komorou Královéhradeckého kraje jednou za měsíc vám představujeme potravináře Královéhradeckého kraje, který je součástí projektu Srdce kraje. Tentokrát to je firma Hradecké delikatesy, kterou založili manželé Petra a David Kilingrovi.
Jak říká Petra Kilingrová, první co kdysi nabída na farmářském trhu, byl česnek nakládaný v oleji. Začalo to tím, že českého byl na trhu nedostatek, přesto se ale nechtěla spokojit s tím dovozovým.
Všechno začalo česnekem
Bylo to v době, kdy českého česneku byl nedostatek, a tak se Petra Kilingrová rozhodla, že ho zkusí sehnat větší množství a naloží do oleje, aby si zachoval svoji chuť.
S manželem v bytě v centru Hradce Králové loupali i 200 kilogramů, česnek naložili do skleniček a na farmářských trzích s ním sklidili velký úspěch. Pak ale přemýšleli, co k němu přidat.
A protože Petru vždycky bavilo zpracovávat plody ze zahrady, zkusila na trzích nabídnout i nakládaná sušená rajčata nebo džemy a další podobné výrobky. Za chvilku ale s manželem vyprodali domácí zásoby. Zájem byl veliký, a tak k nakládanému česneku přibyla výroba ostatního ve větším množství, ať už to byla pesta, sirupy, kečupy, džemy a další produkty z ovoce, zeleniny a bylinek.
Poklady z přírody
Petra Kilingrová ráda vyrábí a na farmářské trhy dodává čerstvá sezónní pesta, jako například z bršlice, pažitky, petržele, medvědího česneku. Baví ji ukazovat lidem, jaké mají na zahradě poklady a co se z nich dá v kuchyni vykouzlit!
Informace o složení potravin jsou zásadní
A to pro Petru Kilingrovou jako producenta potravin i jako pro zákazníka. Proto Hradecké delikatesy dbají na to, aby i na jejich výrobcích bylo jasné, z čeho jsou vyrobené a dokonce odkud pocházejí použité potraviny.
K tomu pomáhají i QR kódy na skleničkách, které podrobné informace zobrazí přes mobilní telefon.
Petra říká: „ Mám svoji hranici a za ni při výrobě nepůjdu. Všechny naše výrobky mi musí chutnat a všechny sama používám. Pokud někdo chtěl zakázku a obsah výrobku měl jít proti mému přesvědčení, tak jsme ji raději ani nedělali.“
Jako příklad uvádí, že obecně nemá ráda používání zbytečných přísad do jídla. Ochucené mleté maso by v supermarketu nekoupila. Raději jednou za čas sežene maso od farmáře a dochutí jednoduše doma.
Všechny výrobky nám musí projít rukama
To že při natáčení pro rozhlas byla Petra Kilingrová chvíli i v kanceláři, byla spíš výjimka. Jinak pravidelně pracuje ve výrobě, protože potřebuje, aby jí výrobky prošly rukama a mohla je pravidelně kontrolovat.
„Průmyslová výroba na linkách u nás není možná. Jahody jsou pokaždé jinak sladké a i bylinka se může pokaždé chovat jinak. Každý výrobek si potřebujeme ohlídat,“ říká Petra. Část její práce je tak v kanceláři, velká část ve výrobě. Do toho se snaží některé suroviny sama pěstovat.
Balancování mezi prací a relaxem
Je čas mít volno? Petra Kilingrová miluje zvířata. Doma pečuje o 17 zachráněných koček a miluje jízdu na koni. Je to její vášeň.
Zajezdit si ale jde jenom, když má dost energie: „Jízda na koni vyžaduje vaši plnou pozornost a dobré rozpoložení, protože kůň je velmi citlivé zvíře a vnímá, co se ve vás děje.“ Relaxuje ale i pohybem v přírodě.
„A to je právě i na té naší zahradě, která je dost velká, takže se po ní i dost nachodím,“ říká Petra, které radost i pohyb dopřává taky vnouček.
Plány do budoucna? Nápady jsou!
Plány i nápady určitě jsou, Petru například láká zkoušet některé veganské výrobky nebo veganské omáčky nebo upgradovat výrobky, se kterými firma začínala. K testování ráda využívá farmářské trhy, protože tam se hned dozví, co lidem chutná.
K plnění nových záměrů je podle ní potřeba vybalancovat pracovní život a volný čas, protože odpočinutý člověk získává větší přesah a nadhled!
Komentáře